Czy wypożyczenie samochodu na wakacjach to dobry pomysł?
Coraz więcej osób docenia możliwość dotarcia na wakacje pociągiem czy samolotem. Dzięki tym środkom transportu pokonanie nawet długiej trasy nie jest tak wyczerpujące jak podróż autem, zwłaszcza jeśli w wyjeździe uczestniczą również dzieci. Problem może pojawić się jednak już na miejscu – brak własnego samochodu to duże ograniczenie. Do wyboru pozostaje przemieszczanie się komunikacją miejską lub wypożyczenie auta. Która opcja jest lepsza?
Zalety wypożyczenia auta podczas urlopu
Z wypożyczenia auta powinni skorzystać zwłaszcza turyści, którzy lubią spędzać czas na zwiedzaniu okolicy. Samochodem można szybko i łatwo dotrzeć do ciekawych miejsc zlokalizowanych w różnych częściach miasta czy regionu. Osoby zdecydowane na komunikację miejską muszą mieć na uwadze, że autobus, tramwaj albo kolej nie zawsze zatrzymują się w pobliżu zabytków, szczególnie mniejszych i mniej znanych, co nie oznacza, że niewartych zobaczenia. Trzeba więc liczyć się z przesiadkami i spacerami, a to z kolei zajmuje wiele czasu i na dłuższą metę może być męczące.
Chociaż mogłoby się wydawać, że z wynajęcia samochodu wynikają same plusy, warto starannie przemyśleć tę decyzję. Przede wszystkim należy upewnić się, że dla auta zawsze znajdzie się bezpieczne miejsce parkingowe. Parkowanie w miastach turystycznych w sezonie urlopowym to spore wyzwanie. Parkingi miejskie zwykle są w pełni zapełnione, dlatego osoby chcące wynająć auto powinny już na etapie rezerwacji noclegu wybrać lokalizację z myślą o wygodnym korzystaniu z samochodu. Najlepiej po prostu wykupić nocleg w hotelu z parkingiem tylko dla gości, dzięki czemu auto zawsze będzie pod ręką i jednocześnie podczas postoju będzie odpowiednio zabezpieczone – doradza pracownik Hotelu Amber z Gdańska.
Wypożyczenie auta a komunikacja miejska. Czym jeździć na wakacjach?
Wypożyczenie auta nie w każdej sytuacji jest najlepszym wyborem. Z takiego rozwiązania powinni zrezygnować kierowcy, którzy nie czują się pewnie na ulicach odwiedzanych po raz pierwszy miast. Stres związany z prowadzeniem auta w nowych warunkach dodatkowo może zostać spotęgowany przez spory ruch na drodze. Aby urlop upłynął w jak najlepszej atmosferze, lepiej zdecydować się na komunikację miejską – jej wady są mniej istotne niż poczucie bezpieczeństwa i spokój ducha.
Na autobusy i tramwaje mogą także śmiało postawić osoby odpoczywające w dużych miastach, wyróżniających się świetnie rozwiniętą infrastrukturą. W tego typu miejscowościach nawet mieszkańcy często zamieniają auta na ogólnodostępne środki transportu, w związku z czym dla turystów również powinien to być naturalny wybór. Np. z hotelu w gdańskim Wrzeszczu można łatwo dojechać do dowolnego punktu na mapie Trójmiasta, podobnie jak turyści planujący wyjazd do Katowic mogą być pewni, że bez problemu będą mogli zwiedzić komunikacją miejską całą Aglomerację Śląską. W dużych wojewódzkich miastach sieci autobusowe, tramwajowe i kolejowe działają płynnie oraz docierają niemal do wszystkich zakątków. W takim przypadku wypożyczenie samochodu nie będzie wiązało się z oszczędnością ani czasu, ani pieniędzy.
Decyzję o wypożyczeniu auta warto więc podjąć głównie w oparciu o własne preferencje i doświadczenie w roli kierowcy, ale dobrze jest też wziąć pod uwagę lokalizację hotelu i dostępność miejsc parkingowych. Aby samochód był wakacyjnym udogodnieniem, a nie niepotrzebnym zmartwieniem, trzeba: po pierwsze – sprawdzić rozkład komunikacji miejskiej pod względem harmonogramu zwiedzania, po drugie – upewnić się, że w pobliżu noclegu znajduje się wygodny parking.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana