Czym są i gdzie znajdują zastosowanie ekrany akustyczne?
Hałas komunikacyjny jest jednym z większych problemów występujących w pobliżu dróg o znacznym natężeniu ruchu. Jego oddziaływanie na zdrowie fizyczne i psychiczne osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie przez dłuższy czas, zwłaszcza w porze nocnej jest bardzo duże, często prowadząc do zaburzeń w codziennym funkcjonowaniu. Sposobem na zmniejszanie uciążliwości wynikających ze znacznego natężenia dźwięków okazuje się budowa ekranów.
Jakie rodzaje osłon przeciw hałasowi stosuje się najczęściej?
Zabezpieczenie przed wpływem hałasu komunikacyjnego to najczęściej różne rodzaje barier, które ograniczają jego rozprzestrzenianie się dzięki odbijaniu i rozpraszaniu fal dźwiękowych. W tym celu stosuje się różne rozwiązania techniczne, w zależności od wymogów wynikających z natężenia dźwięków, wymagań estetycznych i uwarunkowań środowiskowych. Istnieje możliwość walki z hałasem przez wprowadzanie zieleni, która, choć pożądana z uwagi na redukcję emisji pyłów i zanieczyszczeń powietrza, jest niestety mało efektywna, zwłaszcza w okresie zimowym. Inną opcją są płyty żelbetowe ze specjalną warstwą tłumiącą zrobioną np. z keramzytobetonu. Mimo iż dają one stosunkowo dobre efekty, to problemem są wysokie koszty budowy. Rozwiązaniem, które sprawdza się z reguły najlepiej, są specjalne konstrukcje stalowe o budowie modułowej. Składają się one ze słupów pełniących funkcję stelażu, w którym umieszczane są elementy wykonane z różnych materiałów – może to być m.in. przezroczyste tworzywo sztuczne np. polimetakrylan metylu lub poliwęglan, ale także trwałe i świetnie tłumiące dźwięk panele z blachy trapezowej, między którymi znajduje się materiał pochłaniający np. wełna mineralna lub poliuretan. Wykonane z dobrze zabezpieczonego przed korozją metalu są dość lekkie, a przy tym niezbyt kosztowne.
Gdzie trzeba montować ekrany akustyczne?
Ekrany akustyczne montuje się w miejscach, w których natężenie ruchu jest na tyle wysokie, iż prowadzi do przekroczenia obowiązujących norm. Usługi takie wykonuje m.in. firma Hubeny. Istniejące przepisy nakazują zastosowanie barier tam, gdzie poziomy hałasu w środowisku przekraczają 50 dB w nocy i 55 dB w dzień dla zabudowy jednorodzinnej oraz 60 dB w dzień i 50 w nocy dla zabudowy wielorodzinnej i zamieszkania zbiorowego, a także dla zabudowy zagrodowej oraz terenów rekreacyjno-wypoczynkowych i zabudowy mieszkaniowo-usługowej. W strefach śródmiejskich miast mających powyżej 100 tys. mieszkańców normy hałasu są mniej restrykcyjne i wynoszą 65 dB w dzień i 55 dB nocą. Ekrany mogą być uwzględnione już na etapie projektowania inwestycji lub ustawione po jej oddaniu, jeżeli badania wykażą przekroczenie norm.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana