Dlaczego warto korzystać z usług autoryzowanych stacji demontażu pojazdów?
Pojazdy prędzej czy później się zużywają albo ulegają wypadkom, z których nie można ich już odratować. Wtedy nie ma innego rozwiązania, jak po prostu oddać je do stacji demontażu pojazdów lub inaczej: na złomowisko. Nie jest to może skomplikowana procedura, ale na pewno wymaga ostrożności. Dlaczego więc warto korzystać z usług autoryzowanych stacji demontażu pojazdu?
Na co zwrócić uwagę przy złomowaniu aut?
W pierwszej kolejności trzeba przeliczyć, czy koszty naprawy pojazdu nie będą przypadkiem przerastać kwoty, za którą można kupić kolejne auto. W wielu sytuacjach reperacja może okazać się po prostu nieopłacalna i lepiej będzie pozbyć się zużytego samochodu.
Przeczytaj również: Złomowanie auta, a ochrona środowiska - czy to idzie ze sobą w parze?
Najkorzystniej oddać je wtedy do firmy, która oferuje skup i złomowanie pojazdów. Nie dość, że zarobi się na tym kilkaset złotych, to jeszcze na dobre można pozbyć się zalegającego w garażu czy na podjeździe samochodu. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby dokonać legalnego złomowania, które powinno zakończyć się wyrejestrowaniem auta. Jeżeli właściciel nie podejmie takich kroków, sprzedany pojazd może zostać wykorzystany np. do popełnienia przestępstwa.
Przeczytaj również: Jakie dokumenty są potrzebne, żeby zezłomować auto?
Samodzielne demontowanie konkretnych części również może się okazać niezbyt dobrym pomysłem, ponieważ taka czynność może szkodliwie wpłynąć na środowisko. A to z kolei grozi wysokimi karami pieniężnymi. Przepisy prawne wyraźnie wskazują na to, że wycofanie samochodu z ruchu drogowego może się odbyć wyłącznie w autoryzowanych punktach odbioru pojazdów, jak również w autoryzowanych stacjach demontażu. Nawet jeżeli oferta nielegalnego złomowania jest więc kusząca, lepiej „dmuchać na zimne” – w przeciwnym razie za łamanie prawa zapłaci się więcej niż się zyskało.
Przeczytaj również: Złomowanie aut, a ochrona środowiska
Jak sprawdzić, czy stacja demontażu jest legalna?
– Każda stacja demontażu pojazdów powinna posiadać zezwolenie wydane przez marszałka województwa. Dzięki niemu właściciel takiego serwisu będzie mógł wręczyć klientowi zaświadczenie o demontażu samochodu, a także unieważnić dowód rejestracyjny, tablicę rejestracyjną i kartę pojazdu. Stacje, które nie mają takich zezwoleń, nie wystawią odpowiednich dokumentów – tłumaczy przedstawiciel firmy Arpol znajdującej się w Piotrkowie Kujawskim.
W razie braku pewności, czy wybrana placówka prowadzi legalną działalność, można skontaktować się z właściwym dla danego miejsca Urzędem Marszałkowskim i ten fakt zweryfikować.
Z usług autoryzowanych stacji demontażu pojazdów warto korzystać choćby z tego powodu, żeby nie łamać prawa. Niestety może się wiązać z wysokimi karami pieniężnymi, a także innymi problemami wynikającymi z regulacji prawnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana