Ile czasu folia samochodowa zachowuje swoje właściwości?

Folia samochodowa posiada wiele cech, które sprawiają, że coraz chętniej jest ona używana do oklejania pojazdów. Warto poznać czynniki, które decydują o jej żywotności i sprawdzić, jak długo może pełnić swoje funkcje. Z poniższego artykułu dowiesz się, ile czasu folia samochodowa zachowuje swoje właściwości i jakie elementy mają wpływ na jej trwałość.
Odpowiednia aplikacja folii
Jednym z elementów mających wpływ na żywotność folii samochodowej jest właściwie przeprowadzona aplikacja. Przed oklejaniem należy odpowiednio przygotować pojazd do nałożenia folii. Pierwszym etapem jest dokładne umycie auta, jednak nie należy go woskować. Kolejne kroki wykonują specjaliści, którzy dokładnie odtłuszczą konkretne miejsca karoserii oraz zabezpieczą wystające elementy pojazdu. Dzięki właściwej aplikacji można mieć pewność, że folia poprawnie się przyklei i nie będzie się rolować.
Niekiedy zdarza się, że kolor lakieru pojazdu nie jest oryginalny lub auto było poddawane naprawom blacharskim. Nawet lekkie wgniecenia i uszkodzenia na powierzchni karoserii mogą wpłynąć na osłabienie trwałości nałożonej folii. W takiej sytuacji warto mieć na uwadze fakt, że folia łatwiej się przyklei do oryginalnego lakieru auta, a jej trwałość będzie większa na pojazdach bezwypadkowych.
Właściwa pielęgnacja karoserii
Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na trwałość folii samochodowej jest odpowiednia pielęgnacja pojazdu. Należy unikać korzystania z myjni szczotkowych, które mogą uszkodzić folię, co będzie wyglądało nieestetycznie. Dobrą alternatywą są myjnie bezdotykowe oraz ręczne, które nie wywołują negatywnego oddziaływania na okleinę.
Jak dodaje ekspert z firmy MegaOklejanie: „profesjonalna aplikacja folii i właściwa pielęgnacja są kluczem do zachowania jej właściwości przez jak najdłuższy czas. Dodatkowo warto regularnie woskować i natłuszczać pojazd, co sprawi, że folia nie tylko będzie spełniać swoje funkcje, ale też będzie wciąż wyglądać perfekcyjnie”.
Zabezpieczenie folii samochodowej
W celu przedłużenia pełnienia funkcji przez folię samochodową często zabezpiecza się ją odpowiednim preparatem. Przed nałożeniem okleiny pokrywa się ją specjalnym lakierem lub laminatem, co również wpływa na jej właściwości. Dzięki temu folia jest zabezpieczona przed zarysowaniami i matowieniem. Dodatkowo staje się ona odporniejsza na zmiany temperatury i szkodliwe promienie słoneczne.
Folia samochodowa może utrzymywać się na aucie nawet od 5 do 10 lat. Wszystko zależy od poprawnego zaaplikowania foli oraz od dbania o pojazd. Im więcej czasu poświęcimy na pielęgnację oklejonej karoserii i będziemy unikać szkodliwych substancji podczas mycia auta, tym większa będzie pewność, że folia będzie nam służyć przez wiele lat. Co więcej, odpowiednio nałożona folia będzie dodatkowo chronić karoserię pojazdu, dzięki czemu unikniemy niechcianych odprysków lakieru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Skup Aut-Kasacja Pojazdów 24h/7 Laweta Złomowanie
Samochody - złomowanie
woj. pomorskie80-410 Gdańsk, Baczyńskiego 12D lok. 2
-
Almex Recykling Sp. z o.o.
Samochody - złomowanie
woj. lubuskie66-407 Gorzów Wielkopolski, Podmiejska 15ae
-
V-rent Odszkodowania, wypożyczalnia samochodów
Samochody - wypożyczanie
woj. wielkopolskie63-400 Lewków, Słoneczna 2
-
Voli Kamp- Wypożyczalnia Kamperów
Samochody - wynajem
woj. pomorskie84-230 Rumia, Roszczynialskiego 20