Jak unikać uszkodzeń lakieru samochodowego?
Ochrona lakieru przed uszkodzeniami w trakcie codziennej eksploatacji auta nie jest łatwym zadaniem. Powłoka lakiernicza jest narażona na zniszczenie przez innych kierowców oraz czynniki atmosferyczne oddziałujące na jej powierzchnię. Czy zatem jest jakiś skuteczny sposób, aby uniknąć tego typu uszkodzeń i związanych z nimi kosztów? Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym omówimy najlepsze metody ochrony lakieru przed zarysowaniami.
Oklejenie samochodu folią bezbarwną
Pierwszą metodą ochrony powłoki lakierniczej auta jest oklejenie karoserii specjalną folią. Jak podkreślają specjaliści od auto detailingu obecnie jest to najskuteczniejsza forma zabezpieczenia lakieru. Tego typu zabieg jest polecany przede wszystkim osobom, które dopiero kupiły nowe auto z salonu. Karoseria takiego pojazdu jest wolna od uszkodzeń i ognisk korozji, które mogłyby rozwijać się pod powłoką folii.
Przeczytaj również: Jakie produkty potrzebuje lakiernik?
Oklejanie karoserii to zabieg, który można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta. Nie trzeba pokrywać nią całej karoserii pojazdu. Najlepiej skupić się na zabezpieczeniu newralgicznych elementów jak zderzaki, maska, nadkola, lusterka, klamki i lampy. W trakcie jazdy te części auta są najbardziej narażone na uderzenia drobnych zanieczyszczeń niesionych przez wiatr lub wypadających spod kół. Ochrona lakieru folią bezbarwną w tych miejscach pozwoli skutecznie utrzymać karoserię auta w nienagannym stanie.
Przeczytaj również: Jak skutecznie poprawić zewnętrzny wygląd auta?
Oklejenie folią to także sposób na podniesienie estetyki samochodu. Materiał użyty do zabezpieczenia karoserii może być bezbarwny lub matowy. Ten drugi rodzaj pomaga uzyskać na metalicznym lakierze efekt satyny. Folie w różnych odcieniach szarości pozwalają na nieznaczne przyciemnienie koloru auta lub samych lamp. Folia ochronna ma grubość około 200 mikronów i jest zupełnie niewidoczna. Na jej powierzchni znajduje się powłoka samoregenerująca, która niweluje powstające rysy.
Przeczytaj również: Jak zamontować w aucie kamerę cofania?
Ceramiczna powłoka ochronna
Alternatywą dla folii jest aplikacja powłoki ceramicznej, która stanowi najtrwalszą formę ochrony lakieru. Jej żywotność wynosi od 1 do 5 lat. Powłoka ceramiczna chroni przed wnikaniem cząsteczek wody, soli oraz innych zanieczyszczeń w strukturę lakieru. Gładka i jednolita powierzchnia wykazuje właściwości hydrofobowe i odpycha wszelkie zanieczyszczenia, pozostawiając powłokę lakieru w nienaruszonym stanie.
Nałożenie powłoki ceramicznej sprawia, że auto nie wymaga tak częstych wizyt na myjni. Przed aplikacją warstwy ochronnej konieczna jest renowacja lakieru. Gdzie można zlecić zabezpieczenie karoserii auta powłoką ceramiczną? Firma Car Design Studio z Wrocławia, wykonuje profesjonalny auto detailing oraz kosmetykę samochodową.
Wbrew pozorom unikanie uszkodzeń lakieru nie polega wyłącznie na ostrożnej jeździe i trzymaniu auta „pod kocem”. Kluczowym elementem jest ochrona powłoki lakierniczej za pomocą specjalnej folii lub powłoki ceramicznej. Takie rozwiązania dają długotrwały efekt bez negatywnego wpływu na sposób użytkowania auta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana