Jakie funkcje pełni gniazdo przyczepy?

Każdy poruszający się po drogach pojazd musi być odpowiednio oświetlony. Aby było to możliwe, należy podłączyć go do źródła zasilania elektrycznego. O ile nie ma z tym problemu w przypadku samochodów, które wytwarzają prąd dzięki pracy akumulatora i alternatora, o tyle przyczepy pozbawione własnego napędu, muszą korzystać z innych rozwiązań. W tym celu stosuje się odpowiednie gniazda. Dowiedz się, jakie funkcje pełni gniazdo przyczepy.
Przepisy regulujące ruch drogowy dokładnie określają zasady związane z poruszaniem się przyczep. Aby mogły się one przemieszczać zgodnie z prawem, a ich użytkowanie było bezpieczne, muszą być właściwie oświetlone. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z przyczepą kempingową, przyczepką do przewozu koni czy też bagażnikiem rowerowym, jest to element dołączony do samochodu, któremu należy zapewnić dostęp do zasilania elektrycznego. W tym celu stosuje się gniazda montowane do haka holowniczego. Na rynku znajdują się wiązki 7- oraz 13-pinowe. O różnice pomiędzy nimi zapytaliśmy przedstawiciela sklepu z częściami do przyczepek.
W samochodach najczęściej stosowane są dwa typy złączy: 7- oraz 13-pinowe. Ilość styków odpowiada ilości lamp, jakie mają zostać zasilone. Gniazda 7-stykowe odpowiadają jedynie za podstawowe oświetlenie, do którego należą kierunkowskazy i światła hamowania. Z kolei gniazda 13-stykowe oferują więcej funkcji, dzięki nim można bowiem dodatkowo podłączyć lampkę cofania oraz tylne światło przeciwmgielne, wyjaśnia nasz rozmówca.
Gniazda 7-pinowe montowane są najczęściej w pojazdach starszego typu i sprawdzają się w przypadku bagażników rowerowych. W nowszych pojazdach stosowane są gniazda 13-pinowe, które dają znaczne większe możliwości. W przypadku kamperów oprócz odpowiednich świateł, umożliwiają oświetlenie wnętrza czy też podłączenie lodówki. Nie należy się martwić jeśli samochód został wyposażony w gniazdo 7-pinowe, natomiast w przyczepie zastosowano wiązkę 13-pinową. Na rynku dostępne są odpowiednie przejściówki, które umożliwiają połączenie obu gniazd.
Najważniejszą funkcją gniazda przyczepy jest zapewnienie jej zasilania. Nowoczesne pojazdy mają najczęściej funkcję wykrywania przyczepy, która pokazuje informacje, czy przyczepa jest podłączona i jakie światła zostały włączone. Wszystko to wpływa na komfort kierowcy, a przede wszystkim zapewnia bezpieczną jazdę. Z pewnością warto więc wyposażyć przyczepę w odpowiednie gniazdo, dzięki czemu będzie się ona poruszała po drogach w zgodzie z przepisami prawa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
AR Alternatory Rozruszniki Spółka cywilna Łukasz Gralicki Krzysztof Szoć
Samochody - akcesoria, części zamienne - detal
woj. łódzkie93-423 Łódź, Rudzka 33 lok. 35
-
Przewóz osób autobusem Stanisław Kajka
Autobusy - przewoźnicy
woj. mazowieckie03-724 Warszawa, Sokola