Najważniejsze elementy diagnostyki samochodowej
Zgodnie z polskimi przepisami prawa przegląd techniczny auta musi być przeprowadzany w autoryzowanej stacji kontroli pojazdów raz w roku. Wyjątkiem są auta młodsze niż pięć lat. W ich przypadku diagnostyka samochodowa odbywa się dopiero trzy lata po zarejestrowaniu. Jakie są elementy diagnostyki samochodowej i na co uwagę zwraca diagnosta? Dowiedz się już teraz.
Badanie techniczne auta — po co je wykonywać?
Okresowe badania techniczne zarejestrowanych w Polsce pojazdów mechanicznych mają na celu zminimalizowanie ryzyka w ruchu drogowym. Po krajowych drogach mają poruszać się tylko w pełni sprawne samochody, które są optymalnie bezpieczne dla innych uczestników ruchu drogowego, w tym innych kierujących, pasażerów oraz pieszych.
Przeczytaj również: Diagnostyka komputerowa samochodów - na czym polega i kiedy się ją stosuje
Co więcej, diagnostyka samochodowa jest przeprowadzana regularnie w celu całkowitego wykluczenia z ruchu pojazdów szkodliwych. Uwzględnia się tutaj nie tylko aspekty bezpieczeństwa, ale również ochrony środowiska.
Przeczytaj również: Charakterystyka 3 rodzajów badań technicznych samochodów osobowych
Etapy diagnostyki samochodowej
Podczas badania technicznego auta, diagnosta weryfikuje stan różnych podzespołów pojazdu mechanicznego. Jak potwierdzają mechanicy z TJM Auto Serwis, weryfikacji polega silnik, układ napędowy, układ hamulcowy, układ jezdny oraz nadwozie.
Diagnosta weryfikuje sprawność silnika z uwzględnieniem analizy poziomu emisji spalin. Sprawdzane są oczywiście wszelkie podzespoły, w tym układ zapłonowy oraz układ chłodzenia. Ekspert dokona kontroli sprzęgła, skrzyni biegów, oraz mostu napędowego. Sprawdzi również, czy nie wycieka olej. Badanie techniczne auta uwzględnia także weryfikację siły hamowania czy stan płynu hamulcowego. Zbadane zostaje również zawieszenie, amortyzatory, stan opon wraz z ciśnieniem w ogumieniu, oświetlenie, lusterka czy szyby.
Protokół diagnostyczny — dokument potwierdzający realizację badania technicznego auta
Jeśli diagnosta wykryje jakąkolwiek usterkę pojazdu mechanicznego, diagnostyka samochodowa zostanie zakończona z wynikiem negatywnym. Oznacza to, że auto nie może poruszać się po polskich drogach. Jego właściciel jest zobowiązany do naprawienia wady, następnie do ponownego przyjazdu do stacji kontroli pojazdów. Każda ewentualna usterka samochodu zostaje odnotowana w systemie, nie ma więc możliwości jej pominięcia.
Coroczne badanie techniczne samochodu, to wydatek rzędu 99 złotych, a dla aut z instalacją LPG kosztuje 162 złote. W przypadku braku realizacji takiej diagnostyki właściciel pojazdu w razie kontroli drogowej otrzyma mandat w wysokości 500 złotych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana