O czym należy pamiętać, wypożyczając auto dostawcze?
Wynajem auta dostawczego to rozwiązanie doceniane przez osoby, które potrzebują sporadycznego transportu dużego grona osób lub sprzętu. Decydując się na wypożyczenie pojazdu, warto sprawdzić jego stan techniczny, przeliczyć cenę wynajmu z uwzględnieniem kosztów dodatkowych oraz dokładnie przeczytać umowę. Trzeba także wnikliwie przeanalizować swoje potrzeby i wybrać samochód, który pozwoli na najbardziej komfortowy transport.
Na co zwrócić uwagę podczas wynajmu samochodu?
Do umowy najmu samochodu, wypożyczalnia powinna załączyć dokument potwierdzający stan techniczny i wizualny samochodu. Na protokole musi znaleźć się informacja o ilości paliwa, stanie licznika, uszkodzeniach i dokładnej godzinie wypożyczenia. Aby wynająć auto, zwykle wymagana jest wpłata kaucji. Z tego powodu należy dokładnie obejrzeć samochód, ponieważ każde niezauważone pęknięcie lub przetarcie może narazić wynajmującego na koszty. Średnie koszty kaucji wymaganej przez wypożyczalnie wynoszą od 500 do 1000 zł. Jak podkreślają specjaliści z firmy Flota Podlasie, kaucja ma zabezpieczyć interesy obydwu stron i pozwolić na ugodowe rozwiązanie kwestii spornych.
Przeczytaj również: Na czym polega wynajem samochodu dostawczego?
Wybierając ofertę wynajmu samochodu dostawczego, warto zwrócić uwagę także na limity kilometrów. W cenie najmu zwykle jasno jest określony dobowy limit kilometrów oraz stawka dopłaty za każdy nadmiarowy. Niektóre wypożyczalnie oferują możliwość zdjęcia opłaty i rozliczania się za każdy przejechany kilometr, dlatego przed zawarciem umowy warto przeliczyć które rozwiązanie jest korzystniejsze.
Opłaty dodatkowe
Narazić się na dodatkowe koszty wynajmu samochodu dostawczego możemy, jeśli zwracamy brudne i zaśmiecone auto. Z tego względu wszelkie zabrudzenia warto odnotować na protokole przy zawieraniu umowy. Dodatkowo płatne może być także oddanie auta poza wyznaczonymi godzinami. Zamawiając opcje dostarczenia auta pod wskazany adres, trzeba się liczyć z opłatą rzędu kilkudziesięciu złotych. Większe koszty generuje także dodatkowe wyposażenie jak na przykład fotelik dziecięcy czy też pasy transportowe.
Wynajem krótko czy długoterminowy?
Do kalkulacji kosztów należy doliczyć czas wynajmu. W wielu wypożyczalniach oferowane są oferty indywidualne uwzględniające możliwość najmu dłuższego niż miesiąc. Zwykle takie oferty są korzystniejsze cenowo, a limity kilometrów można negocjować. Ceny wynajmu krótkoterminowego najczęściej uzależnione są od modelu samochodu oraz jego przebiegu. Im nowsze i bardziej komfortowe auto, tym wyższa cena.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana