Rodzaje instalacji gazowych w samochodach
Żeby samochód mógł jeździć, potrzebne jest dostarczenie mu paliwa. W zależności od jednostki napędowej może być to benzyna, ropa lub energia elektryczna. Zdarza się, że w pojazdach dodatkowo montuje się instalację gazową LPG. Może ona przybrać różne formy. Ten typ paliwa jest alternatywą dla dwóch pierwszych substancji, jednak najczęściej współpracuje z jednostką benzynową.
Czy jazda na gazie LPG się opłaca?
Decyzja o montażu instalacji LPG najczęściej podyktowana jest względami ekonomicznymi. Jeden metr sześcienny tego paliwa kosztuje średnio 3 zł mniej od litra benzyny czy ropy. Żeby oszacować, kiedy inwestycja w instalację gazu się zwróci, należy obliczyć średnie spalanie paliwa na 100 kilometrów.
Przeczytaj również: Dlaczego przegląd instalacji gazowe w aucie jest tak ważny?
Montaż instalacji gazu LPG kosztuje około kilku tysięcy złotych. Dokładna kwota uzależniona jest od modelu samochodu oraz rodzaju jednostki napędowej. Należy pamiętać, że nie w każdym pojeździe istnieje możliwość założenia instalacji gazowej.
Przeczytaj również: Jak działają instalacje LPG do bezpośredniego wtrysku?
Jakie są rodzaje instalacji gazowych?
Najczęściej w samochodach montuje się wielopunktowy wtrysk gazu. Konstrukcja składa się z butli gazowej, którą lokuje się w bagażniku pojazdu. Stamtąd prowadzone są przewody do reduktora, który łączony jest z układem chłodzącym jednostkę napędową.
Przeczytaj również: Jaki jest koszt instalacji LPG do silników z wtryskiem bezpośrednim?
Mniej popularnym rozwiązaniem jest wtrysk gazu w fazie ciekłej. W tej metodzie nie montuje się reduktora, który rozpręża gaz do stanu lotnego. W zamian za to w zbiorniku znajduje się pompa, której celem jest utrzymanie stałego ciśnienia gazu LPG, który jest dostarczany do wtryskiwaczy. Inną metodą jest zastosowanie bezpośredniego wtrysku gazu. Podzielić ją można na dostarczenie paliwa w fazie ciekłej oraz lotnej.
Gdzie dokonać montażu instalacji LPG?
W celu montażu instalacji gazowej należy koniecznie udać się do profesjonalnego mechanika samochodowego. Zdecydowanie niewskazane jest, aby tę czynność wykonywać samodzielnie. Podczas montażu przez amatora gaz może uleć wybuchowi. Nawet jeśli nie stanie się to od razu, to ryzyko awarii podczas jazdy jest bardzo wysokie. Doświadczony mechanik dokona tego o wiele sprawniej oraz w umiejętny sposób połączy wszystkie elementy, które są potrzebne do jazdy na gazie LPG.
Firmą, która jest w tym zakresie szczególnie polecana to TKT Auto Gaz. Wieloletnie doświadczenie specjalistów, pozwoli dokonać montażu w sposób profesjonalny, przez co ryzyko awarii jest zminimalizowane praktycznie do zera.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana