Usuwanie DPF. Co warto wiedzieć?

Obecnie usuwanie filtra cząstek stałych ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. To od wielu lat zagorzały temat dla właścicieli pojazdów z wbudowanym silnikiem diesla. Należy pamiętać, że filtry DPF narażone są na częste awarie, a ich wymiana i naprawa bywają bardzo drogie. Między innymi dlatego wielu kierowców decyduje się na ich wypalanie. Na czym polega usuwanie DPF i czy warto się na nie zdecydować?
Czym są filtry cząstek stałych i do czego służą?
Wielu właścicieli pojazdów nawet nie wie, że w ich samochodach są wbudowane filtry cząstek stałych. Często zastanawiają się zatem, jaka może być przyczyna awarii ich auta. Jeśli uda im się trafić na doświadczony warsztat tuningowy, taki jak Premium Car Coding, zapewne dowiedzą się w czym rzecz.
Przeczytaj również: Jak prawidłowo dbać o filtr cząstek stałych w Golfie 5 1.9 TDI?
Filtry DPF montowane są w samochodach z silnikiem diesla. Ich głównym zadaniem jest ograniczanie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Sadza, która powstaje w wyniku spalania paliwa może być także szkodliwa dla człowieka. Uszkadza bowiem drogi oddechowe, a nawet może przenikać do układu krwionośnego.
Przeczytaj również: Jak wyczyścić filtr DPF?
Należy jednak podkreślić, że filtry cząstek stałych ulegają częstym awariom. Ich wymiana lub naprawa zazwyczaj są kosztowne, dlatego wielu kierowców decyduje się na ich wypalanie.
Czy warto usuwać filtry cząstek stałych?
Działanie to ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Kierowcy decydują się na usunięcie DPF przede wszystkim ze względu na niższy koszt eksploatacji pojazdu. Wymiana filtra cząstek stałych kosztuje od 3 do 10 tysięcy, jego wypalanie zaś o wiele mniej.
Jeśli chcesz ograniczyć koszty związane z utrzymaniem samochodu, wybierz zaufany warsztat tuningowy, który w ramach usuwania filtra DPF wykona:
diagnostykę komputerową,
demontaż filtra,
wgranie nowego sterownika do komputera pokładowego,
kolejną diagnostykę komputerową zaraz po usunięciu DPF.
Zalet tego działania jest wiele. Wypalanie filtra cząstek stałych wiąże się nie tylko z niższymi kosztami eksploatacji, ale także ze zwiększeniem mocy silnika oraz spadkiem zużycia paliwa. Nie musisz martwić się także o emisję spalin. Twój pojazd będzie spełniał dokładnie takie same normy jak przed usunięciem filtra DPF. Ponadto dynamika jego jazdy może się znacznie poprawić. Doceni to niejeden kierowca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
V-Tech s.c. Marcin Kasprzyk, Maria Kasprzyk
Samochody - stacje obsługi, mechanicy
woj. dolnośląskie55-095 Długołęka, Serwisowa 3
-
Auto Proserwis Robert Dębski
Samochody - stacje obsługi, mechanicy
woj. mazowieckie03-153 Warszawa, Husa 2