W jaki sposób sygnalizować awarię samochodu?
Awaria samochodu na drodze może się przydarzyć każdemu. Z tego względu ważne jest, aby wiedzieć, jak się zachowywać w takiej sytuacji. Jedną z podstaw stanowi odpowiednie oznaczenie auta, tak aby zasygnalizować awarię innym uczestnikom ruchu drogowego. Jak to zrobić? Przeczytaj tekst, aby poznać obowiązujące zasady i umieć zapewnić bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia.
Poprawne oznaczenie uszkodzonego auta
Sposób sygnalizowania awarii samochodu zależy przede wszystkim od tego, na jakiej drodze doszło do zdarzenia. Podstawowymi metodami informowania o unieruchomieniu auta w miejscu do tego nieprzeznaczonym jest włączenie świateł awaryjnych (lub pozycyjnych) oraz ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Dopiero po zabezpieczeniu w ten sposób pojazdu można wezwać pomoc drogową, w wielu przypadkach jej wsparcie będzie bowiem niezbędne. Na obszarze zabudowanym trójkąt musi być ustawiony na pojeździe lub tuż za nim, na wysokości maksymalnie 1 metra.
Przeczytaj również: W jakiej sytuacji należy wezwać pomoc drogową?
Poza terenem zabudowanym odległość odblasku od pojazdu musi się mieścić w przedziale od 30 do 50 metrów, na autostradzie z kolei 100 metrów stanowi minimum. W ostatnim przypadku nie ma znaczenia, czy auto zostało unieruchomione na jezdni, czy na pasie awaryjnym, w obu sytuacjach musi być odpowiednio oznaczone. Dotyczy to również dróg ekspresowych. Trójkąt ustawia się wówczas na jezdni lub poboczu, w zależności od tego, gdzie znajduje się samochód.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z pomocy drogowej?
Na czym polegają usługi pomocy drogowej?
Sygnalizacja awarii samochodu jest bardzo istotna dla bezpieczeństwa zarówno kierowcy auta, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Poza tym jest ona wymagana przez przepisy. Kiedy światła są już włączone, a trójkąt ostrzegawczy ustawiony, można wezwać pomoc drogową, którą oferuje na przykład firma Auto Liga.
Przeczytaj również: Jakie usługi świadczy pomoc drogowa?
Do głównych usług przedsiębiorstw tego typu należy holowanie samochodu, ale specjaliści mogą pomóc również w innych przypadkach. Przykładem jest dowóz paliwa, wymiana koła czy naprawa drobnych usterek. Wezwanie pomocy drogowej to o wiele bezpieczniejszy pomysł niż samodzielne holowanie auta, zwłaszcza że na autostradzie jest to zabronione, skorzystanie z usług specjalistów to zatem jedyna opcja. Należy pamiętać o tym, że unieruchomienie samochodu w miejscu do tego nieprzeznaczonym powoduje zagrożenie nie tylko dla właściciela danego pojazdu, ale również dla innych uczestników ruchu. Wezwanie pomocy drogowej to zatem najbardziej odpowiedzialna reakcja. Co więcej, pozwala to na szybkie rozwiązanie problemu oraz zmniejszenie stresu kierowcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana