W jakim celu wykonuje się badania laboratoryjne oleju?
Badania laboratoryjne oleju pozwalają monitorować zachodzące zmiany, wyprzedzić awarie i podejmować działania prewencyjne w formie np. remontów czy mikrofiltracji. To właśnie po wykonaniu mikrofiltracji zaleca się wykonanie badań laboratoryjnych oleju. Każde badanie potwierdzone jest rzetelnym raportem, a próbka zgłoszona do jego wykonania może zostać przebadana pod kątem różnych czynników. Jakie mają zalety takie badania?
Jakie możliwości dają badania laboratoryjne oleju?
Badania laboratoryjne oleju pozwalają precyzyjnie określić parametry tej substancji. To także sposób na ustalenie, czy stosowana ciecz spełnia w odpowiednim stopniu wymagania użytkownika. Czasem okazuje się, że używany olej posiada niską jakość, a nawet został zanieczyszczony. Takie sytuacje mogą powodować np. większą awaryjność maszyn i być powodem niewystarczającej wydajności produkcji. Właściwy, zbilansowany skład oleju odgrywa ogromne znaczenie. Badania laboratoryjne oleju to jedyny sposób, aby dowiedzieć się, jakich produktów się używa. To z kolei pozwala podejmować świadome decyzje związane z usprawnieniem działania przedsiębiorstwa.
Co weryfikują badania laboratoryjne oleju?
Badania laboratoryjne oleju oferują szeroki zakres analiz chemicznych, które mają na celu sprawdzenie składu, stopnia zanieczyszczenia i zużycia tych substancji. Usługa ta przeznaczona jest zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób indywidualnych, które chcą sprawdzić stan oleju wewnątrz maszyn. Renomowane laboratoria pozwalają przebadać takie parametry oleju, jak np. klasa czystości zgodnie z ISO 4406, zawartość wody za pomocą metody Karla Fishera, lepkość kinetyczna, wygląd, liczba kwasowa i wiele innych. Dlatego mobilny serwis olejowy Ad Moto z Katowic, który oferuje badania laboratoryjne oleju, cieszy się tak dużym zainteresowaniem Klientów.
Dlaczego należy wykonywać badania laboratoryjne oleju?
Olej, który pracuje w układzie hydraulicznym, poddawany jest działaniu wielu różnych czynników zewnętrznych, które dynamicznie się zmieniają. Ma to negatywny wpływ na właściwości smarne substancji oleju. Dodatkowe zagrożenie stanowią wszelkie nieszczelności w układzie, które doprowadzają do pojawiania się zanieczyszczeń stałych i wody w oleju. W efekcie może ulegać trudnym do samodzielnego skontrolowania procesom degradacji. Niewystarczająca dbałość o olej skutkuje natomiast zanieczyszczeniami przekraczającymi dopuszczalne normy, co z kolei prowadzi do awarii maszyn.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana