Wymiana tłumika. Etapy postępowania
Wymiana lub naprawa uszkodzonego tłumika jest niezwykle ważna. Stanowi on integralną część układu wydechowego, dzięki któremu z pojazdu odprowadzane spaliny zawierające substancje toksyczne. Wykorzystanie tłumików sprawia, że kolektor wydechowy może zostać znacznie skrócony i nie wykracza poza linię pojazdu. Dodatkowo, jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem tłumików jest tłumienie hałasów, które powstają w trakcie odprowadzania spalin.
Wymiana tłumika – co trzeba o niej wiedzieć?
W wielu przypadkach po stwierdzeniu szkodzenia tłumika pojawia się pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie jego wymiana, czy może naprawa. W dużej mierze uzależnione jest to od kilku czynników. Przede wszystkim w trakcie oględzin mechanika należy ocenić poziom uszkodzenia tłumika. W przypadku, gdy doszło do spory uszkodzeń, wtedy znacznie lepszym rozwiązaniem będzie jego wymiana. Drugim czynnikiem jest umiejscowienie tłumika w danym modelu pojazdu oraz jego połączenie z pozostałymi elementami układu wydechowego. W niektórych przypadkach usunięcie uszkodzonego elementu i zastąpienie go nowym, będzie znacznie tańsze i wydajniejsze, niż próby podjęcia jego naprawy.
Przeczytaj również: Kompleksowe rozwiązania dla napraw powypadkowych
Warto również mieć na uwadze, że wymiana tłumika jest rozwiązaniem znacznie bardziej długoterminowym. Oznacza to, że spawanie lub łatanie uszkodzonego elementu, może podziałać jedynie doraźnie. Wraz z dalszą eksploatacją pojazdu będzie dochodziło do kolejnych rozszczelnień. W efekcie czego niższe koszty jednorazowe będą się sumowały, co przełoży się na wyższą cenę końcową niż w przypadku wymiany całego uszkodzonego elementu na nowy.
Przeczytaj również: Czy naprawa samochodów ciężarowych Volvo jest trudniejsza niż innych marek?
Do tego należy pamiętać, że tłumik jest elementem pojazdu, który pracuje w niezwykle trudnych warunkach. Wysoka temperatura gazów wylotowych sprawia, że nieumiejętne próby naprawiania go mogą nie tylko nie przynieść efektu, ale również zwiększyć poziom zagrożenia.
Przeczytaj również: Serwisowanie samochodów francuskich - jak wybrać odpowiedni warsztat?
Wymianą tłumików zajmują się warsztaty samochodowe, takie jak AUTO-LUX.
Po czym rozpoznać uszkodzony tłumik?
Jednym z najbardziej typowych objawów uszkodzenia tłumika jest charakterystyczne buczenie. Oznacza ono, że doszło do wystąpienia nieszczelności w jego strukturze. Czasem zdarza się, że hałasy występują jedynie przy konkretnych wibracjach, które spowodowane są przez obroty np. w okolicach 3 tys. obr./min.
Alarmujące powinny być też obniżone osiągi silnika oraz zmniejszona reakcja pojazdu na dociskanie gazu. Istnieje wiele powodów takiego stanu rzeczy - m.in. może być to kwestia uszkodzenia tłumika w pojeździe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana