Zbiorniki AdBlue. Charakterystyka
AdBlue to produkt, który powstał, aby chronić środowisko naturalne. Jego zadanie to neutralizowanie szkodliwych substancji emitowanych przez pojazdy wyposażone w silniki wysokoprężne. Nie miesza się on z paliwem, tylko trafia do układu wydechowego. Substancja, mimo swojego pożytecznego przeznaczenia, sama w sobie jest bardzo korozyjna. Powoduje to konieczność przechowywania jej w specjalnych warunkach.
Potrzeba zastosowania specjalnych zbiorników na AdBlue.
Wszędzie tam, gdzie używa się silników wysokoprężnych, w myśl dyrektyw unijnych istnieje obowiązek używania substancji AdBlue. Tym samym w takich podmiotach jest ona przechowywana w zbiornikach do tego przeznaczonych. Substancja ta to roztwór mocznika, gdzie 67,5% to woda zmineralizowana a 32,4% stanowi czysty mocznik. Taka mieszanina wzmaga podatność metali na korozję, dlatego powinna być przechowywana w pojemniku z tworzywa. Na dodatek AdBlue szybko zamarza, dlatego ściany zbiornika nie powinny być zbyt cienkie.
Zbiorniki na substancję AdBlue, zostały zaprojektowane zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi, w tym wypadku musza być zgodne z normą ISO 22241. Pojemniki, oraz sposób przechowywania, w dużym stopniu musza chronić płyn zarówno przez zamarznięciem jak też przed przegrzaniem – mówi przedstawiciel firmy SeMi, która jest dystrybutorem różnego rodzaju zbiorników na paliwo. Ponadto sposób dozowania powinien uniemożliwiać dostawanie się do wnętrza jakichkolwiek zanieczyszczeń, bo roztwór mocznika jest na nie szczególnie wrażliwy.
Producenci zbiorników na Ad Blue dostarczają ich w różnej pojemności. Dobrze jest, gdy charakteryzują się one wysoką jakością oraz niezawodnością. Najbezpieczniejsze z nich to takie z nalewakiem i specjalną pompą.
Na co zwracać uwagę przy kupowaniu zbiornika na AdBlue?
Przedsiębiorca kupujący dla firmy zbiorniki na AdBlue, zazwyczaj ma świadomość, że tej substancji nie można przechowywać w przypadkowych pojemnikach. Kupując specjalny zbiornik, należy dowiedzieć się, z jakich materiałów jest on wykonany i czy odpowiada konkretnym normom.
Podczas nabywania zbiorników trzeba również upewnić się co do ich szczelności i odporności zarówno na wysokie jak też niskie temperatury. Bardzo często tego typu pojemniki chroni szczelna termoizolacja.
Jeżeli kupujący decyduje się na duży zbiornik, powinien wybrać egzemplarz z wmontowaną pompą roztworu. Takie rozwiązanie ułatwia dozowanie i zapobiega przypadkowym wyciekom.
Jeśli decyzja dotyczy zbiornika mobilnego, to kupujący musi posiadać odpowiedni dla niego środek transportu w postaci samochodu lub nawet wózka widłowego. Po prostu musi istnieć możliwość transportowania pojemnika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana